Tłumacz Migam

Aktualności

Kilka ćwiczeń korygujących wady stóp

– Dziecko siedzi na krześle lub podłodze (w siadzie skulnym podpartym) i turla pod stopami (raz prawą raz lewą oraz obiema na raz) piłeczkę lub inny przedmiot np. twarda butelka, kręgiel.
– Dziecko siedzi na krześle lub podłodze (w siadzie skulnym podpartym) przed nim leżą drobne przedmioty chwyta je palcami stóp i przekłada w inne miejsce.
– Dziecko siedzi na podłodze w siadzie skulnym podpartym przekłada w powietrzu woreczek lub inny miękki przedmiot (np. małą pluszową zabawkę) z jednej stopy do drugiej trzymając przedmiot palcami stóp.
– Dziecko siedzi na krześle lub podłodze  (w siadzie skulnym podpartym) i zwija stopami kocyk lub ręcznik w rulon, robi kokardę.
– Dziecko siedzi na krześle lub podłodze i podnosi palcami stóp drobne przedmioty i podaje je do ręki.
– Stojąc na gazecie dziecko rozrywa ją na drobne kawałeczki używając do tego ćwiczenia tylko stóp.
– Chód w różnych kierunkach z woreczkami trzymanymi palcami stóp (każda stopa trzyma jeden woreczek lub inny miękki przedmiot).
– Leżenie na plecach – jazda na rowerze z jednoczesnym trzymaniem woreczków lub innych miękkich przedmiotów palcami stóp.
– Leżenie na plecach – bijemy brawo stopami.
– W pozycji stojącej- chwytanie woreczka lub innych przedmiotów palcami stopy z podłogi i przekazywanie do rąk z przodu, z tyłu.
– W pozycji stojącej lub na siedząco- chwytanie woreczka palcami stóp i rzucanie do celu.
– W pozycji stojącej- przenoszenie woreczka palcami jednej, a następnie drugiej stopy z podłogi na krzesełko i odwrotnie (ćwiczą obie stopy).
 –  Dziecko siedzi w siadzie prostym na podłodze, dłonie oparte z tyłu i wykonuje obszerne krążenia stopami a następnie stopy obciągamy i zadzieramy.
BARDZO WAŻNE
WADY STÓP MA WIĘKSZOŚĆ DZIECI
i dlatego zachęcam do systematycznych ćwiczeń wzmacniających mięśnie wysklepienia podeszwy stóp.
Przy wadach stóp nie należy: długo stać a szczególnie w rozkroku, dużo skakać po twardych i nieelastycznych powierzchniach.
                                                                            ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY     
                                                              mgr Anna Adamczyk