„EKO” Z TWOJĄ WOLĄ

obraz 2020 10 12 163116
 

 

Po Nowym Roku nie próżnujemy i korzystamy z pięknej zimowej pogody, a co za tym idzie mieliśmy okazję wykonać doświadczenie – „Czy śnieg jest czysty?”


Doświadczenie o zanieczyszczeniach wody i jej oczyszczaniu

 

Wyrzucanie śmieci – do lasu czy na wysypisko?

Grupa 3 wykonała eksperyment, którego celem było sprawdzenie, gdzie powinny nasze śmieci wylądować – w lesie czy na wysypisku śmieci? Dzieci oczywiście wiedziały, jednak należało sprawdzić, dlaczego tak ważne jest chronienie lasów przez śmieciami. Nasze kawałki ręcznika papierowego posłużyły nam jako przykład ziemi, bibuła – jako śmieci, a spryskiwana woda to deszcz. W pierwszym etapie eksperymentu śmieci wyrzucone zostały prosto na ziemię i w trakcie deszczu śmieci zaczęły się rozpuszczać i wsiąkać w ziemię, co jest wielkim zagrożeniem dla niej. Ziemia stała się zanieczyszczona.

Z kolei w drugim etapie eksperymentu nasze śmieci wylądowały na wysypisku, na którym ziemia była przykryta specjalnym zabezpieczeniem, aby podczas deszczu odpady nie wsiąkały w ziemię, dzięki czemu pozostaje ona niezanieczyszczona.

Eksperyment dzieci bardzo zaciekawił, wyciągnęły one prawidłowe wnioski i wiedzą już, że nie wolno wyrzucać śmieci do lasu, na łąkę czy na pole.

I etap

II etap

 

Przygotowanie zwierząt do zimy – w tym roku wspieramy nie tylko zwierzęta ze schronisk, ale także dbamy o te, które możemy spotkać na terenie naszej placówki – np. jeże i wiewiórki.


Segregacja śmieci  w grupie 6.

 


Plastikowe potworki

Tym razem grupa 3 przygotowała plastikowe potworki, które posłużą nam do zbierania plastikowych nakrętek, baterii i innych mniejszych śmieci, które następnie zostaną przewiezione do odpowiednich miejsc składowania. 

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie oraz przyniesienie pustych butelek 🙂

 

Nasza planeta 
Jak w co tydzień, grupa 3 w piątek wzięła udział w zajęciach ekologicznych. Wykonaliśmy dwa plakaty. Przedszkolaki dowiedziały się, co nasza planeta lubi, a czego nie. Wiedzą już, że na czystej planecie żyje dużo zwierząt i rosną roślinki, a na zanieczyszczonej – nic nie chce rosnąć, a fauna jest uboga. 

 

Grupa 6 wspólnie stworzyła „Kodeks Małego Ekologa”

 


Naturalne nawozy vs sztuczne nawozy

Na piątkowych zajęciach o ekologii grupa 3 przeprowadziła eksperyment, który będą obserwować przez kilka dni. Użyliśmy soli, wody i sadzonek roślin. Celem eksperymentu jest obserwacja dotycząca, co jest lepsze dla roślin – nawożenie sztucznymi nawozami czy naturalnymi. Ziemia nie lubi mieć zbyt wiele soli mineralnych, bowiem wówczas rośliny nie rosną tak jak powinny. Dzieci dowiedziały się, że powinno się dbać o dobrą, zdrową ziemię, bo bez tego nie będziemy mieli pięknych roślin, które są nam niezbędne do życia na Ziemi. Roślinki w słoikach, gdzie jest nadmiar soli nie będą pobierały wody, natomiast tam, gdzie nie ma soli – roślinka będzie pobierała tyle wody ile potrzebuje do prawidłowego wzrostu.

Ekologiczne eksperymenty

Grupa 3 wykonała kilka eksperymentów, dzięki którym dowiedzieli się, jak zaśmiecana i zanieczyszczana jest ziemia. Zatrucia środowiska są priorytetem, jeśli chodzi o podejmowanie działań ekologicznych, a Nasze Przedszkolaki już wiedzą, z czym należy sobie radzić.

Ekologiczne ozdobne świeczniki z materiału naturalnego


W naszym przedszkolu rozpoczęła się zbiórka karmy oraz innych potrzebnych rzeczy dla zwierząt ze schroniska


Grupa 6  – dziś w piątkowe przedpołudnie podczas wyjścia do ogrodu przedszkolnego prowadziliśmy obserwacje przyrodnicze. Poznawaliśmy ekosystemy, a dokładniej poszukiwaliśmy dżdżownic z wykorzystaniem lup. Udało nam się jedną znaleźć, akurat trafiliśmy na wilgotną ziemię po deszczu.


Grupa 3 wspólnymi siłami stworzyła Ekoludka, który pożera śmieci. Materiały, z których został stworzony ludek to głównie śmieci, które można wykorzystać na wiele sposobów.

 

Grupa 6 utrwala wiadomości o znaczeniu ekologicznych znaków przygotowując się do stworzenia zasad ekologicznych. Wykonaliśmy ekologiczne rytmy  oraz wyjaśniliśmy znaczenie obrazków.


Maluszki z grupy I pomagają zwierzętom przygotowywać się do niskich temperatur. 


Eko- zabawka w wykonaniu grupy 6


„Sprzątanie Świata” w grupie 4

Powiększ litery
Zmień kontrast